Email paní Karolině Peake - VV

3. ledna 2011 v 13:02 | Deda_Bjeda |  Společnost občanské svobody
Jako tzv."Véčkař" mám možnost na serveru VV účastnit se chatů a jiných dizkuzních příspěvků a takto vyjadřovat své názory k celkovému dění. Mimo jiné jsem se také zúčastnil chatu s K. Peake dne 2.12.2010. Ostatní se dočtete dále.

Dobrý den vážená paní!
Předem bych vám rád popřál krásný nový rok 2011.

V chatu s Vámi na serveru VV jste mi na otázku: "Dobrý den. Máte jako předsedkyně ÚPV představu jak se dopídit toho, zda je naše ústava normou definitivní a neměnnou, anebo zda si vyžaduje  aktualizaci? Myslím si, že ke konci každého volebního období by měl ÚPV  provést rekapitulaci a vyhodnocení všech ústavně právních střetů  vyskytnuvších se za období, a navrhnout v úvahu připadající změny  ústavy. Co Vy na to?" 
V odpovědi jste uvedla:
"Dobrý den. Velmi bych varovala před revizí Ústavy v každém volebním  období. Od toho je to Ústava, nejrigidnější právní předpis, aby zůstala  zachována jako nejvyšší garance právnosti státu. pokud jsou některé nové  předpisy v rozporu s Ústavou, měly by být zrušeny ony a nikoli  novelizována Ústava. Zcela neměnná Ústava jistě není, jakékoli změně ale  musí předcházet daleko širší veřejná diskuse než u zákonů běžných."
Zde Vám prezentuji názor našeho exprezidenta Václava Havla ze dne 02.01.2011 v ČT:
"Vždyť si uvědomme, že Listina základních práv a svobod, která by měla  být na začátku ústavy, je dnes přílepkem ústavy, který praví, že  Předsednictvo České národní rady (neexistující předsednictvo  neexistující instituce) přijalo tu listinu… No, je to byrokratický  přílepek, který z jakýchsi důvodů nemůže být pilířem, který má být na  začátku ústavy. Takových chyb by se dalo vychytat víc. Nechť to někdo v  tichosti shromažďuje a v pravou chvíli se dva tři rozumní lidé pokusí  napsat novou ústavu, která už bude platit navždy."

Promiňte, ale s tou vaší odpovědí - coby předsedkyně Ústavně právního výboru, z toho 3.12. jsem byl docela nespokojen. Čišelo z něj příliš sebevědomí a málo pokory, že něčí cizí názor může mít také svou hlubší myšlenku. Proto jsem si dovolil využít obdobné ideje významného člověka a přeposlat Vám názor Václava Havla. Přeposlat proto, že bych byl rád, kdyby jste třeba nadále vnímala, že Vaše názory namusí být - promiňte, při Vašem věku zrovna ty nejsprávnější....?!
Omlouvám se, že Vám nedám pokoj po Novém roce. Mám Vás rád tak, tak jako všechny, kteří se snaží prosazovat politiku VV - nejen v PS.
Držím palečky v prosazování našich myšlenek a věřím Vám všem (... zatím stále).
Ještě jednou Vám přeji hodně zdraví, osobních úspěchů a spokojenosti v tom nastávajícím roce. Prosím promiňte a odpusťte člověku, který vnímá všeobecně nedostatek pokory, jako jednu z hlavních příčin úpadku morálky současné společnosti.
Děkuji Vám za vaši práci, Váš Véčkař,

Bedřich Mikulík (*1943)

http://bmprojekt.blog.cz/
http://mikulik.blog.idnes.cz
PS: prosím, pokud možno, nikdo nereagujte na hulvatismus poslanců ČSSD v PS...!!!!


Připojuji odpověď ze dne 3.1.2011

Vážený pane Mikulíku,

v chatu jsem reagovala na Váš návrh či dotaz, zda by Ústava neměla být revidována na konci každého volebního období. Stále si stojím za tím, že jsem naprosto proti tomu. Není možné, aby případná vládní koalice třeba i s ústavní většinou měla před koncem svého volebního období mandát k zásadním změnám ústavy.  Je samozřejmě možné provést odpovědnou revizi ústavy 20 let po jejím přijetí. To na místě je a jistě bych se tomu nebránila. Nicméně bych k takovému kroku přistupovala maximálně odpovědně a obezřetně.

S pozdravem,Mgr. Karolína Peake
předsedkyně Ústavně právního výboru PS PČR
místopředsedkyně strany Věci veřejné

Můj závěrečný názor.
Žádná ústava by neměla setrvávat na nějakých TABU pravidlech na věčnost...! Doba i společnost se vyvíjejí a mění, a mně v návrhu paní Peake nešlo o nic jiného, než každoročně revidovat a evidovat veškeré problémy vyplývající ze stávající ústavy a jednou za čas zvážit její úpravy! Slovo revidovat znamená : přezkoumat, zjišťovat správnost, provádět revizi! Takže si myslím, že paní Peake nepochopila ani mne ani pana exprezidenta Havla....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama