Smutný konec mé aktivní praxe

24. února 2009 v 19:38 | Deda_Bjeda |  Projektová činnost
Po ukončení mé životní praxe a "nástupu" do důchodu jsem zjistil, že o mé zkušenosti s docela odborně obsáhlým "mozkovým potenciálem", materiály, podklady, opakovatelné detaily, a jiné výsledky mé dlouhodobé

činnosti vlastně nikdo nemá zájem a já je nemám komu předat tak, aby našly dalšího smysluplného využití. To mi přišlo docela líto a ač jsem se snažil vybídnou někoho ke spolupráci a potom k předání firmy, nepodařilo se mi to. Jako důkaz uvádím reakci MSL DENÍKu který si dokonce mého inzerátu všimnul a zveřejnil následující článek přímo na stránkách deníku takto:

Hledám: absolventa, kterému bych později mohl předat firmu
Hledám absolventa, kterému bych mohl v budoucnu přenechat svou firmu, stojí v inzerátu, který visí na vývěskách ostravského úřadu práce. Zatímco velké firmy se většinou vyhýbají přijímání lidí bez praxe, živnostník z Ostravy má opačný problém. Shání absolventa vysoké školy, kterému by mohl předat své zkušenosti a později na něj převést celou svou živnost.
Mé děti se vydaly úplně jiným směrem. Já si nechci nechat všechno pro sebe, případně dlouhodobě získané materiální hodnoty zanést do bazaru nebo do sběru, hledám proto svého následovníka, přiznává projektant s dvaačtyřicetiletou praxí v oboru vodního hospodářství a plynárenské energetiky, kterého motivoval článek v novinách. Psalo se v něm, že firmy, které dají práci absolventům, mohou dostat z úřadu práce dotaci. Já ale nic nechci, rád bych jen někomu pomohl získat praxi, vysvětluje živnostník.
Vhodnému adeptovi, který by měl kromě vysokoškolského diplomu v uvedeném oboru, vlastního počítače s potřebným softwarovým vybavením s připojením na internet, také trpělivost, poctivost a chuť pracovat, nabízí praktické zaškolení, předání obsáhlé odborné knihovny i dlouhodobě získaných kontaktů. Při nadějné spolupráci pak převod firmy při odchodu do důchodu. Nedělám si však iluze, že hledání bude jednoduché, uvádí projektant, který o důchod může žádat už příští rok.
Už před rokem se také začal poohlížet po vhodném nástupci ve svém okolí, nikoho však doposud nenašel. Jako všichni drobní živnostníci, kteří nic nedostanou zdarma, se musím ohánět, abych práci dostal. Protože se jedná o nepravidelnou práci na zakázkách, tak nemohu absolventa zaměstnat. Nabízím mu ale spolupráci jen na živnostenský list, nebo formou dohody o provedení práce. Dále nemůže počítat s tím, že jeho příjem bude hned závratný, vyjmenovává projektant - osoba samostatně výdělečně činná důvody, proč zřejmě zatím nikoho nenašel.

Na zakázce pracuje průměrně jeden až dva měsíce a odměna se pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun. Absolventovi bych na zakázku nabídl pětadvacet procent z finanční odměny za zakázku. Postupně by se ta odměna zvyšovala podle toho, zda by byl šikovný. Tak by to šlo až do chvíle, kdy by zvládl celou zakázku sám.

Ale i potom by musel počítat s tím, že samostatná projektová činnost bez autorizace není možná. Od počátku takovéto praxe je však možná pod dohledem odpovědného zástupce, kterého jsem u zodpovědného jedince ochoten pro něj vykonávat, upřesňuje projektant specialista. Projektová činnost je totiž živnost vázaná a podmínkou pro její výkon je odpovídající kvalifikace, potřebná praxe a autorizace v oboru.

Mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová potvrdila, že nabídku ostravského projektanta rozeslali na všechny úřady práce v kraji, aby ji zveřejnily. Protože nejde o trvalé zaměstnání nemůžeme místo, které nabízí absolventovi, dotovat penězi na absolventskou praxi, jak to děláme u normálního pracovního poměru na dobu neurčitou. Absolvent, který nabídku přijme, myslím ale neprohloupí. Je to podle mě odborně i lidsky výjimečný člověk, uvedla mluvčí.

Poznámka na závěr.
Bylo a je to i dnes s podivem, jak mladí lidé nemají zájem pracovat s tím, že se musí začít učit pracovat tzv. od píky - s postupným zdokonalováním svých kvalit tak, jak jsem to absolvoval v průběhu svého praktického života já sám. A neměl jsem to jednoduché, protože později jsem vlastně registroval stále větší dopad deficitu vysoké školy, neboť tento druh praxe to vyžadoval stále více. Samozřejmě, že jsem se snažil dohnat své nedostatky zejména usilovný samostudiem a neustálým zdokonalováním své odborně technické osobnosti. Ale to se dnes už asi nenosí...?!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vašek Vašek | E-mail | 8. března 2016 v 12:15 | Reagovat

S politováním Vám dávám za pravdu. Dneska je u lidí ceněn "papír na rozum" i když konkrétní jedinec může mít k "člověku" daleko. Proto vypadá svět tak, jak vypadá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama